úterý 29. listopadu 2011

Digitální nomád

Již mnohokrát jsem se zamýšlel nad tím, jak by šlo vyjít s financemi, odstěhoval-li by se český důchodce na Maltu. Myslím normální, ne nějak tučně zabezpečený. Každému v ČR je jasné, že tady na důchody za nějakých cca 10 let sotva bude dost peněz.
Na Maltě se samozřejmě asi dá žít levněji. Zelenina a ryby budou asi levnější (i čerstvější a výživnější). Také je tam teplo, tudíž není zapotřebí v zimě tolik topit, není zapotřebí mnoha zimních věcí, jako je oblečení, zimní pneumatiky a další. Člověk se tam vlastně obejde zcela bez auta, neboť ostrov je malý a všude jezdí žluté autobusy a jízdné je docela levné. Částku utracenou za zákonnou pojistku pak může člověk využít pro případné výjimečné cesty taxíkem.
Ale stejně by asi takový důchodce směřující na Maltu měl uvažovat o přivýdělku. Varianta najít si tam nějakou pomocnou práci pro důchodce by mne asi moc nelákala. Ať získá práci raději nezaměstnaný domorodec z Malty. Ale jaká jiná možnost je k dispozici?
Na jednom českém webu jsem nalezl pojem “digitální nomád”. Co to je? Byl tím myšlen člověk, který cestuje po světě a živí se prací na notebooku s pomocí internetu. Kam přijede, stačí mu připojit se k netu a může pracovat. Tak tato možnost by se mi docela zamlouvala. Asi by mi stačilo stát se “usazeným nomádem”. Nemusel bych nikam kočovat. Stačilo by mi nějaké útočiště, třeba ve Vallettě s akčním rádiusem cca 1 km na každou stranu (a pěšky!). Ještě stačí vymyslet, jak se na tom internetu prosadit. Ale na to je ještě docela dost času. Do důchodu to ještě nemám zase tak blízko. Do té doby by bylo dobré si vše (vše = prostě celý život) zjednodušit natolik, aby přestěhování bylo spojeno s minimem náročností všeho typu - něco o jednoduchosti na www.zprimitivnetekuspechu.cz