čtvrtek 10. května 2012

Co mají společného Malta a Plzeň?

V centrální části ostrova Malta ve městě Mosta je farní Kostel Nanebevzetí Panny Marie s jednou z největších kopulí na světě. Kopule 60 m vysoká. Průměr kopule je 52 metrů.

Touto kopulí se propadla dovnitř kostela za druhé světové války dne 9.4.1942 bomba shozená německým letadlem. A nevybuchla! Zraněn nebyl nikdo ze tří až čtyř stovek věřících, kteří se v tom čase nacházeli uvnitř kostela. Uvnitř bomby věřící objevili papírek popsaný cizím písmem. Nikdo neuměl text přečíst. Bomba i papírek je uvnitř kostela vystaven k vidění. V šedesátých letech kostel navštívil jeden český lékař a velmi ho překvapil vystavený vzkaz od dělníků z Plzeňské Škodovky, kde byla bomba za války vyrobena. Dělníci do ní úmyslně nedali žádnou rozbušku. Jak by asi ta kopule dopadla, kdyby bomba vybuchla? Za tento "zázrak" se dodnes slouží každoročně děkovná bohoslužba.

Tento kostel je známý také pod názvem Mostský dóm, nebo se mu zkráceně říká Rotunda. Byl postaven renovací na tomto místě stojícího kostela z dřívějších dob. Renovace započala v roce 1833 za prostředky vybrané od maltských obyvatel. Do vybudování se zapojili samotní Malťané a s ohledem na snížení nákladů renovace nebylo použito žádného lešení. Ani na stavbu kopule. Po devíti letech byla stavba dokončena a nabídla místo pro 1400 věřících.