pondělí 25. června 2012

Zajímavá místa na ostrově Gozo

Ostrov Gozo je více zemědělský než hlavní ostrov Maltského souostroví, ostrov Malta. Je plný terasovitých políček založených v dávných dobách Araby. Také je proto tímto zelenější. A romantičtější a klidnější.

            
Kromě jeskyně Calypso Cave, o které jsem psal již dříve, je na ostrově Gozo mnoho zajímavých míst, které postupně projdeme od místa, kudy se většina turistů na Maltu dostane lodí, z hlavního přístavu Mgarr na jihovýchodě ostrova - přes jižní část na západ a pak severní částí ostrova zpět směrem k východu:

- Mgarr - vyslovuje se Imdžarr - důležitý přístav na jihovýchodě ostrova - za přístavem pro trajekty se skrývá rybářský přístav - vedle přístavu je velkolepá pevnost Chambray - v okolí přístavu je několik krásných pláží – jako například pláž San Blas nebo Ramla - nedaleko pobřeží se dochovaly pozůstatky Římských lázní - i v současné době vyvěrá v bývalých lázních mohutný pramen - zajímavou částí lázní je dlážděná chodba vodovodu - v sousedství vodovodu je několik převlékáren zdobených pěknými mozaikami s geometrickými tvary a tři další místnosti - první místnost sloužila pro teplou koupel - druhá pro studenou - ve třetí místnosti byl mělký sedací bazén.


- Ghajnsielem - vyslovuje se Ajnsihlem - historické městečko s heliportem asi kilometr západně od Mgarru na jihovýchodě ostrova - nejzajímavější dominantou kostel Panny Marie Loretánské a strážní věž johanitů Cilja Tower.

- Xewkija - městečko mezi Mgarrem a Victorií - známé rotundou s kopulí 74 metrů vysokou a vážící 45 000 tun - další památkou je větrný mlýn.

- Victoria a pevnost Gran Castello - nebo také Citadela - stojí na kopci ve středu maltského ostrova Gozo nad pěkným středověkým městem Victoria - byla původně postavená Araby v 9. století - v roce 1551 zničena Turky - na konci 16. století obnovena řádem johanitů - z hradeb je překrásný výhled na ostrov a stolové hory v jeho severní polovině nebo 185 metrů vysoký maják na Jordan Lighthouse na severozápadě ostrova - dřívější název města byl Rabat - teprve v roce 1897 dostalo město od Britů jméno Victoria na počest 25. výročí od nástupu královny Viktorie na trůn - určitě stojí za návštěvu krásný zelený park s ptačími voliérami Rundle Gardns (Gnien Rundle) pojmenovaný podle milovníka přírody a bývalého britského guvernéra (1909-15) Sira Leslieho Rundlea - díky rozmanitým rostlinám působí park velmi barevně a stinně.

- Sannat - vesnice na náhorní plošině nad strmými přes 100 metrů vysokými útesy Saguna Cliffs na jižním okraji ostrova - na náhorní plošině se nachází také pozůstatky chrámu Mrama - dále prehistorický komplex kamenných stolů - Dolmenů - a "stopy od vozů" - Cart Ruts.

- Xlendi - vyslovuje se Šlendi - turistické přímořské letovisko mezi útesy na jihu ostrova - západně od Saguna Cliffs a přibližně 3 kilometry jihozápadně od hlavního města ostrova Victoria.

- Kercem - vyslovuje se Kerčem - vesnice a oblast zemědělských usedlostí - severně od Kercem je vidět zachovalý kus akvaduktu.

- Ghajn Abdul - nejvyšší bod na ostrově Gozo - 195 metrů nad mořem.

- Jezero Dwerja - Inland Sea - oblíbené přírodní slané koupaliště - vyhledávané především potápěči - nachází se na západním pobřeží maltského ostrova Gozo - od moře jezero oddělují útesy - ale spojuje 200 metrů dlouhý přírodní skalní tunel vedoucí skrz skály- kterým se lodičkou člověk dostane do zátoky Dwejra Bay.

- Azurové okno - Azure Window - 80 metrů vysoký skalnatý oblouk vzniklý erozí na výběžku útesu.

- Modrá díra - Blue Hole - přírodní svislý komín ve vápenci s průměrem kolem 10 metrů a hloubkou 25 metrů, který je spojený s mořem podvodní klenbou vysokou asi 8 metrů - oblíbená potápěčská lokalita.

- San Lawrenz - v historických budovách - v bývalých ubytovnách pro rytíře - řemeslnické centrum Gozo Crafts Centre - centrum pro sklářské, hrnčířské, keramické, kožedělné a tkalcovské výrobky.

- Gharb - vyslovuje se Ahrb - kaple San Dimitri.

- Ghammar - vyslovuje se Ámar - místo častých zázraků - papež Pius XI. prohlásil místo za svaté  - byla postavena bazilika Ta Pinu.

- Zebbug - vyslovuje se Sebudž - "horská vesnička" na severu ostrova s nádherným výhledem - položená na 160 metrů vysoké stolové hoře - slovo Zebbug znamená „olivy“.

- Marsalform - kdysi malá rybářská vesnička se změnila v turistické letovisko s promenádou - písečné pláže - množství restaurací - zátoky ke koupání Xwieni Bay a Qbajjar Bay a maličký fjord Wied il-Ghasri obklopený útesy - úzké schodiště vytesané do skal vede k malé oblázkové pláži v nejužším místě fiordu - za klidného moře neuvěřitelně malebné místo.

- Xaghra - vyslovuje se Šahra - chrám Ggantija Prehistoric Tempels z doby kamenné - základy byly údajně položeny již 3500 let před naším letopočtem - jsou zde tedy již kolem 5500 let! - dostihová dráha Gozo Horse Track - větrný mlýn Ta-Kola.

- Nadur - na náhorní plošině uprostřed velmi úrodné oblasti - proslulé karnevalem- v blízkosti velmi hezká zátoka ke koupání San Blas Bay s písečnou pláží - a také zátoka Dahlet Qorrot.

- Qala - vyslovuje se ´Ala - vyhlídka Hondoq ir-Rummien a zátoka ke koupání Hondoq Bay - dva větrné mlýny.