úterý 14. srpna 2012

Karneval na Maltě

Píši teď ke konci léta o tradici karnevalu na Maltě, i když do předvelikonočního půstu zbývá ještě půl roku, z následujícího důvodu. Kdybych měl někoho tímto příspěvkem inspirovat k návštěvě Malty za účelem zhlédnutí karnevalu, tak ať má do února dost času se cestu na Maltu připravit.

Tradice pořádat každoročně karneval trvá na Maltě již více než pět století a je slavení se bere vážněji, než v mnohých jiných zemích. Probíhá posledních pět dnů před Popeleční středou takřka ve všech městech i vesnicích jak na hlavním ostrově Malta, tak i na ostrově Gozo. Popeleční středa je prvním dnem čtyřicetidenního půstu před velikonocemi. Do čtyřicetidenního půstu se nezapočítávají celkem čtyři neděle, které se za postní dobu nepovažují. Popeleční středa je tedy přesně čtyřicet šest dnů před Velikonoční nedělí. A Velikonoční neděle je v křesťanských zemích ta, která následuje po prvním jarním úplňku. Nezbývá tedy, než si vždy daný rok termín vypočítat.

Ve Vallettě probíhá od pátku do neděle na náměstí Svobody. Kolem k tomuto účelu dočasně uzavřeného prostranství před hlavní městskou branou jsou postaveny terasovité tribuny se stovkami míst k sezení. Průvod prochází od pevnosti k náměstí Svobody, kde se účastníci průvodu předvádějí úchvatné choreografie. Ty se nacvičují řadu předcházejících měsíců. Období příprav obyvatele Malty naplňuje a sbližuje. Po průvodu masek následují alegorické vozy. Těm se říká po Maltštině druhým nejrozšířenějším jazykem FLOATS. Tvary a podoby jsou pompéznější, než by člověk čekal. Mechanismy zajišťující pohyb nadživotních figur zajišťují nebývalý zážitek. Příprava takového vozu pak trvá často celý rok od skončení předcházejícího masopustu. V poslední den oslav můžete shlédnout průvod a ohňostroj.


Trochu se liší pojetí karnevalu ve vesnici Nadur na ostrově Gozo. Tamní vesničané dávají přednost spontánnosti. Každý si vyrábí svou masku a převlek potají a během oslav mlčí, aby ho nepoznali ani nejbližší. Výborná výchozí situace k provádění nejrůznějších „divokých lumpáren“. Nadurskému karnevalu se tak začalo říkat „Tichý karneval“. Tichý, ale oproti vallettskému organizovanému velmi živelný.