pátek 16. listopadu 2012

Maltézský sokol

Název Maltézský sokol (maltese falcon) pochází z roku 1530. Tehdy Řád maltézských rytířů prchal z ostrova Rhodos před vojsky tureckého vládce Sulejmana. A tehdejší císař říše římské a španělský král Karel V. spolu s papežem Klementem VIII. udělili souostroví Malty v léno Řádu maltézských rytířů za symbolickou povinnost odvádět dva maltské sokoly ročně. Jednoho pro španělského krále a druhého pro sicilského místokrále. V té době byli sokoli z Malty již proslaveni, a to díky císaři svaté říše římské Fridrichu II. (1194-1250). Sokolnictví bylo jeho velkou vášní a dospěl svými zkušenostmi k přesvědčení, že nejlepší sokoli jsou právě z Malty.
Od té doby se mnoho změnilo a na Maltě sokola dnes díky lovu a odchytu těchto dravců již sotva uvidíte. Leda přes dva metry velkého pozlaceného orla na vrcholu sloupu Maltského Památníku (Commonwealth Air Forces Memorial) ve Florianě kousek od Valletty, který připomíná téměř 2300 anglických letců, jež přišli o život v oblasti středomoří během druhé světové války a nemají žádný známý hrob.

Zůstal ale název Maltézský sokol a tento název si vypůjčili mnozí. Třeba americký spisovatel Dashiell Hammett pro svou detektivku nebo výrobce luxusních jachet pro mimořádně luxusní osmdesát osm metrů dlouhou plachetnici. V roce 2009 se objevila v nabídce jednoho webu k prodeji a koupila ji za 60 milionů liber Elen Ambrosiadou, řecko-anglická manažerka hedgeových fondů. Mimochodem při dnešním kurzu by to vyšlo na skoro dvě miliardy korun.

Zajímalo by mne, za kolik krav by se dal v roce 1530 vyměnit jeden Maltézský sokol.

Některé další příspěvky o historii Malty: